4 درس‌هایی درباره نمای خشک که باید قبل از رسیدن به 40 یاد بگیرید

نظم به نما سازماندهی می دهد و فرم ها را خوانا می سازد. سادگی باید در نما حفظ شود و از شلوغی آن جلوگیری به عمل آید. طراحی پنجره های نما، محل قرارگیری آن ها و ریتمی که آن ها را به یکدیگر مرتبط می کند باید ضمن طراحی در نظر گرفته شود. هر طراحی نمای ساختمان مانند اجرای نمای رومی در اصفهان نشان دهنده هویت ساختمان های اصفهان از نظر معماری و فضای شهری می باشد. با اندکی تأمل درمی یابیم که اجرای نما به روش خشک می تواند تا ۵۰ درصد از زمان اجرا را کاهش دهد و حتی تأثیرات منفی دمای محیطی را به حدود صفر برساند و بخاطر عدم وجود ملات و روشهای سنتی با امکان فعال نمودن چندین جبهه کاری بطور همزمان در بخشهای بالادست و پایین کار بیش از پیش بر سرعت اجرا افزود و البته موارد دیگری مانند استفاده از اکیپ های آموزش دیده بجای نیروهای سنتی و غیر فنی و فاقد آموزش لازم در روشهای قدیمی و سنتی و همچنین استفاده از ابزار و ماشین آلات صنعتی در انجام کارها در روشهای مدرن ضمن تأثیر مستقیمی که بر زمان اجرا و جلوگیری از دوباره کاری های احتمالی خواهند داشت قطعاً در افزایش کیفیت اجرا نیز تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

هزینه اجرای نمای خشک

مقاومت چوب ترمو حدود ۵۰ درصد بیشتر از چوب های دیگر است. برای طراحی نمای مدرن، چه اصولی نیاز است تا رعایت گردد؟ موکول کردن نورپردازی به زمان اجرا و پیروی از روش رندوم برای جایگذاری لامپ ها کار اشتباهی است. در بازار متریال های مختلف و متعددی وجود دارد که می توان با توجه به بودجه و دیگر عوامل و موارد مانند سلیقه و انتخاب کارفرما انتخاب نموده و اجرا نمود. نمای سفالی نه تنها زیباست، بلکه دارای مزایای زیادی نسبت به سایر مصالح نما مانند دوام، حداقل نگهداری، عایق حرارتی است. در حالی که در گذشته تنها گزینههای سنگین و خام مانند سنگ و آجر به عنوان مصالح اصلی در طراحی نما مطرح بودند، امروزه الزاما نماها به شکلی مات ساخته میشوند و گزینه های متعددی برای طراحی مدرن نما پیشروی معمار است. ↑ «نگاهی به حادثه پلاسکو با توجه به معماری سازه». اما واقعیت این است که سبک معماری رومی در نمای کلاسیک ساختمان در واقع فقط مخصوص به روم باستان نمی شود بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را در بر میگیرد که شامل ایران باستان نیز می شود. در طراحی نمای هوشمند با افزایش دما یا شدت تابش و به منظور کاهش مصرف انرژی برای خنک کردن فضاها، پوسته بیرونی ساختمان مساحت بازشوها را کم میکند.

کرتین وال Sheet Cheet

سیستم نمای فیس کپ یکی دیگر از سیستم های نما کرتین وال است.در سیستم فیس کپ درپوش هایی بر روی درزها و فواصل بین شیشه قرار می گیرند.سیستم کرتین وال فیس کپ برای دیوارهای عمودی و شیب دار و حتی سقف ها قابل استفاده است.نمای فیس کپ یک عایق بسیار قوی در مقابل نفوذ هوا و هدررفت انرژی است.همچنین امکان استفاده از شیشه های سه جداره نیز برای منطقی با آب و هوای خاص وجود دارد. البته یراق آلات تاثیر بسزایی روی ظاهر نمای کرتین وال دارند تاجایی که حتی گاها کارفرمایان با توجه به ظاهر زیبای این یراق آلات، خواستار افزایش تراکم آن ها در نما شده اند که این امر مسلما باعث افزایش قیمت هم می شود. وقتی از عناصر متعدد استفاده کنید، نما نامفهوم و به هم ریخته جلوه می کند و این چیزی است که زیبایی آن را تحت تاثیر قرار می دهد. پوسته خارجی ساختمان به عنوان جداره اصلی یکی از مهم ترین و موثرترین عناصر زیبا شناختی در نمای شهری می باشد . همچنین استفاده از آلومینیوم کامپوزیت از لحاظ روان شناختی در ساختمان های تجاری و صنعتی معمول می باشد و استفاده از آن در ساختمان های مسکونی به هیچ وجه منظر خوشی نخواهد داشت.

نحوه از دست دادن پول با اجرای نما

کار ساخت آن از سال ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۱ جریان داشت و در سال ۱۳۴۱ افتتاح شد و با ارتفاع ۴۲ متر در هنگام گشایش بلندترین ساختمان تهران بود تا اینکه در سال ۱۳۴۲ ساختمان بورس تهران با ارتفاع ۶۸ متر عنوان بلندترین ساختمان پایتخت را از پلاسکو گرفت. ابعاد و ضخامت پانل های اچ پی ال متنوع بوده و به طور معمول برای نمای داخلی و بیرونی ساختمان از ورق هایی با ضخامت ۶-۸-۱۲ میلی متر استفاده می شود. این عبارت یعنی باید همه بخش های نما به گونه ای طراحی شوند که با هم تناسب داشته باشند و به قول معروف، یک حرف بزنند. این کار به خاطر برجسته کردن بخش مذکور صورت می گیرد. البته از دیگر مزیتهای روش اجرای نمای خشک که تأثیر زیادی بر زمان تمام شدن پروژهها دارد امکان شروع به کار نمای ساختمان با فاصله زمانی اندک از اتمام اسکلت ساختمان میباشد. در چنین نماهایی تقریبا همه قسمت ها طبق یک الگوی مشخص طراحی می شوند، ولی یک قسمت به طور مشخص و بارزی با بقیه بخش ها تفاوت دارد.

Art icle h​as be en generated wi᠎th the help ᠎of G​SA Content Gene​ra tor ​DE᠎MO​!

نمای خشک در ساختمان

اگر شما هر گونه سوالی در رابطه با کجا و نحوه استفاده از شرکتهای نمای خشک در تهران دارید، می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید